פרסום נכסים וסוכני נדל"ן בחינם -  כאן בונים ישראל >>

תמ"א ו'פינוי בינוי' - יתרונות וחסרונות

כל מי שהתחיל בבירורים לגבי פרויקטים של תמ"א 38 או פינוי בינוי מודע לעובדה שהפרויקטים מתאפיינים ביתרונות רבים, אך לצדם ישנם גם חסרונות לא מועטים שחשוב להכיר.

כל מי שנמצא בתהליכים לקראת מימוש התוכניות במבנה בו הוא מחזיק דירה בבעלותו – חשוב שיבין לעומק את כל ההשלכות של הפרויקטים הן לחיוב והן לשלילה ויפעל או יערך בהתאם לכך. היערכות נכונה לפרויקטים תאפשר לעבור את כל שלביו על הצד הטוב ביותר.

תמ"א 38 או פינוי בינוי

היתרונות השונים של הפרויקטים

הרעיון העומד מאחורי תמ"א 38 הוא לאפשר לחזק מבנים ישנים מפני מצבים של רעידות אדמה. הרעיון מאחורי פרויקט פינוי בינוי הוא להגדיל את יחידות הדיור במבנה מסוים – יתרונות אלו מהווים את המרכז של הפרויקט.

לצד היתרונות הללו, ישנם יתרונות רבים נוספים מהם נהנים בעלי הדירות בבניינים המשתתפים בפרויקטים, כחלק מכך: הדירות מורחבות במסגרת הפרויקט ומתווספים אליהן כ-25 מטר נוספים. בחלק מהמקרים, מתווספים במסגרת התוכנית מעלית לבניין כמו גם מקומות חנייה.

בסיום העבודות, הדיירים גם ייהנו מחזית יותר מרשימה ויפה של הבניין. בכוחם של פרויקטים אלו לשפר את רמת החיים של הדיירים בבניין ולאפשר להם ליהנות מהעלאה משמעותית בשווי של ערך הנכס.

חשוב לציין, שהדיירים לא צריכים לשלם עבור הפרויקטים ולא יוטלו עליהם גם מיסים שונים כמו מס שבח ומיסי השבחה, אשר מוטלים על פי חוק בעת ביצוע של עבודות בנייה מסוגים שונים דוגמת עבודות ניסור בטון.

החסרונות של הפרויקט

לצד היתרונות, יש לקחת בחשבון שלא הכול ורוד ויש גם חסרונות. בכדי להוציא את הפרויקטים אל הפועל, נדרשת הסכמה של רוב דיירי המבנה - כך שהקושי הראשון מתחיל בעובדה שלא תמיד יהיה פשוט להשיג את הרוב הנדרש. על פי החוק, על מנת להוציא לפועל

תכנית תמ"א 38, נדרש רוב של 66% מקרב הדיירים. על מנת לקדם תכנית של פינוי בינוי, נדרש רוב של 80% מקרב הדיירים.

מעבר לכך, ישנם קשיים בירוקרטיים רבים איתם יש להתמודד בדרך לקבלת האישורים הרלוונטיים אשר יאפשרו את התחלת הפרויקט – ההמלצה במקרה הזה, תהיה לשכור את שירותיו של עורך דין, במידה ועורך הדין נשכר מטעם הדיירים, ההוצאות הכספיות לכל דירה, ינועו בדרך כלל בין 7500 ל-10,000 ₪.

כמובן, שעל כל חסרונות אלו יש להוסיף גם את העובדה שהוצאת התכניות לפועל כרוכה בעבודות בנייה מסוגים שונים דוגמת ניסור בטון ופעולות נוספות אשר יאלצו את דיירי הבניין להתרגל באופן זמני למבנה בשיפוצים או למעבר לדירה חלופית זמנית.